Faros bc: Η σελίδα λεύκωμα της ανδρικής μας ομάδας. Συνεντεύξεις,video,σχολιασμοί, φωτογραφίες, δηλώσεις παιχτών, άρθρα αθλητικού και Η/Ν τύπου θα παρουσιάζουν την πορεία του ανδρικού μας. Για την πλήρη ενημέρωση όλων των τμημάτων του Α.Ο.ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας: www.faros bc.gr

Η Επίσημη Σελίδα της Ανδρικής μας Ομάδας

Βρείτε παλαιότερα άρθρα εδώ

Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2015

Το νικηφόρο σερί συνεχίζεται για τον Φάρο Κερατσινίου στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος

Η ομάδα μπάσκετ από το Κερατσίνι, υποδέχθηκε χθες (28/9) το Λαύριο και πραγματοποίησε την 3η διαδοχική νίκη της στο Κύπελλο Ελλάδος, με σκορ 76-56.Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και την στήριξη του
κόσμου, ο Φάρος επικράτησε με σκορ 76-56 επί του Λαυρίου στο δεύτερο αγώνα της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.
Για ακόμα μία φορά, οι σωστές επιθετικές επιλογές σε συνδυασμό με το πολύ καλό αγωνιστικό πλάνο- και παρά το “μουδιασμένο” ξεκίνημα- οι οικοδεσπότες έφτασαν σε άλλη μια σημαντική νίκη.
Το ματς αναλυτικά
Αν και στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το Λαύριο να προηγείται στο σκορ με ένα σερί 6-0, εν τούτοις ο Φάρος αντέδρασε και με ένα σερί 8-2 ισοφάρισε με καλάθι του Αγγελόπουλου (8-8) στα 4’30”. Με καλάθι και πάλι του Αγγελόπουλου η ομάδα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με σκορ 15-14 (2’35” πριν το τέλος πρώτου δεκαλέπτου). Την περίοδο έκλεισε (21-14) με καλάθι του ο Λιακόπουλος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος με τον Κακιούζη έκανε το σκορ 28-14. Το Λαύριο με ένα σερί 6-2 αντέδρασε κάνοντας το σκορ 30-20. Η ομάδα του Φάρου, ήταν μπροστά έως το τέλος ημιχρόνου το οποίο διαμόρφωσε ο Αγγελόπουλος (40-29).
Ο Φάρος κρατούσε σταθερά μεγάλη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε και τους είκοσι πόντους (55-35, 3’15”) με καλάθι του Αγγελόπουλου και πάλι. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν 63-41.
Στην τέταρτη περίοδο, η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε η ίδια με τους γηπεδούχους να προηγούνται συνεχώς. Η διαφορά έφτασε και τους είκοσι έξι πόντους (69-43, 7’20”). Το τελικό σκορ(76-56) το διαμόρφωσε με βολές ο Κατούφας.
Δεκάλεπτα: 21-14, 40-29 (ημίχρονο), 63-41, 76-56
Φάρος Κερατσινίου : Ζώρζος 3 , Παπαδόπουλος 3 , Καράμπουλας 11 , Πετροδημόπουλος 9 , Λιακόπουλος 10, Αγγελόπουλος 15 , Κομποδιέτας 4, Μπατής 3, Κατούφας 2 , Κακιούζης 7 , Παπαμακάριος 9 ,
Λαύριο: Κρουμπάλι 18 , Γιάνγκ 16, Νικολακόπουλος 4, Κακλαμανάκης 4 , Σακελλαρίου 2, Περάκης 2 , Έβανς 3 , Μπάρλος 7