Faros bc: Η σελίδα λεύκωμα της ανδρικής μας ομάδας. Συνεντεύξεις,video,σχολιασμοί, φωτογραφίες, δηλώσεις παιχτών, άρθρα αθλητικού και Η/Ν τύπου θα παρουσιάζουν την πορεία του ανδρικού μας. Για την πλήρη ενημέρωση όλων των τμημάτων του Α.Ο.ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας: www.faros bc.gr

Η Επίσημη Σελίδα της Ανδρικής μας Ομάδας

Βρείτε παλαιότερα άρθρα εδώ

Δευτέρα 19 Ιουλίου 2010

Εθνική Νέων: Δευτεραθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 της Κροατίας από τη Γαλλία με 73-62 και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο προσθέτοντας έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των επιτυχιών του ελληνικού μπάσκετ.

Το καλό ξεκίνημα της Εθνικής, που κράτησε άποντους τους αντιπάλους της στα πρώτα τέσσερα λεπτά, δεν είχε συνέχεια. Οι «τρικολόρ» εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη και την αστοχία της ελληνικής ομάδας μετέτρεψαν το 4-0 σε 6-24 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Χρειάστηκαν περίπου επτά λεπτά για να ξαναβρεί το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα το δρόμο προς το καλάθι, με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει έξι συνεχείς πόντους. Οι Γάλλοι όμως βρήκαν λύσεις στην άμυνα ζώνης (5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) έφεραν την υπέρ τους διαφορά στο +22 (14-36) για να ολοκληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (22-41). Με αφετηρία την εξαιρετική της άμυνα η Εθνική αποπειράθηκε να κάνει την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασε μέχρι και τους 13 πόντους (34-47). Όμως κάποια άστοχα σουτ και τρία τρίποντα-μαχαιριές από τη γαλλική ομάδα είχαν ως αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με την Ελλάδα στο -17 (39-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο με υπερπροσπάθεια η Εθνική πλησίασε στους πέντε πόντους (58-63 δύο λεπτά πριν το τέλος), αλλά κάποια καλάθια του Αλμπισί χάρισαν τη νίκη στη Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 6-19, 22-41, 39-56, 62-73.
Ελλάδα: Κατσίβελης, Γεωργάκης, Μάντζαρης 12, Παπανικολάου10 (5 λάθη), Σλούκας 4 (6 ριμπ., 6 λάθη), Γιάνκοβιτς 3, Παππάς 22 (4 κλεψ.), Κασελάκης 4, Σαρικόπουλος 7.
Γαλλία: Ρουσέλ 6, Αμπουντού 5, Αλμπισί 20, Κουρμπί 2, Λακόμπ 14, Λανγκ6, Τάνγκε 5, Γκαβρίλοβιτς, Λεονάρ 6, Ραμασαμί, Πρένομ 4, Καντολό 5.

* Η αποστολή της Εθνικής Νέων επιστρέφει μέσω Μονάχου στην Αθήνα στις 23:10 το βράδυ της Δευτέρας. ...