Faros bc: Η σελίδα λεύκωμα της ανδρικής μας ομάδας. Συνεντεύξεις,video,σχολιασμοί, φωτογραφίες, δηλώσεις παιχτών, άρθρα αθλητικού και Η/Ν τύπου θα παρουσιάζουν την πορεία του ανδρικού μας. Για την πλήρη ενημέρωση όλων των τμημάτων του Α.Ο.ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας: www.faros bc.gr

Η Επίσημη Σελίδα της Ανδρικής μας Ομάδας

Βρείτε παλαιότερα άρθρα εδώ

Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2015

Σε ομάδες Κυπέλλου εξελίσσονται Κηφισιά και Φάρος

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε και των Τρικάλων με 82-67 και προκρίθηκε στην Γ΄φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αντιπροσωπεύοντας επάξια την Α2, ενώ μπροστά του θα βρει την Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα με 70-66, και δείχνει ότι για μια ακόμα χρονικά εξελίσσεται σε
ομάδα του θεσμού, έχοντας φτάσει πέρυσι μια ανάσα από τον τελικό του Κυπέλλου.
Στο Κερατσίνι ο Φάρος παρότι ξεκίνησε με εξαιρετική άμυνα το παιχνίδι, εμφάνισε τις επιθετικές του αρετές, και έχοντας παίκτες ηγέτες και σπουδαίες προσωπικότητες ξεπέρασε μετά το Παγκράτι, τον Κολοσσό Ρόδου και το Λαύριο, και το εμπόδιο των Τρικάλων. Τι παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Ανδρέα Πολέμη να κρατάει για πέντε λεπτά χωρίς πόντο τους Θεσσαλούς (6-0), και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μια σειρά από τρίποντα των γηπεδούχων με πρωταγωνιστή τον Λιακόπουλο, έφεραν την διαφορά στο +13 (31-18), με το ημίχρονο να κλείνει με 41-34. Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, και κατάφερε με καλάθι του Τσιάρα να προσπεράσει στο 24΄με 41-42, με το παιχνίδι να είναι κλειστό ως και το 34' (61-61). Σε εκείνο το σημείο οι Σκορδίλης και Παπαμακάριος βοήθησαν τον Φάρο να τρέξει ένα επιμέρους σερί 16-4 και με δυο βολές του Μπατή να ανεβάσει την διαφορά στο +12 (77-65) στο 39', καθαρίζοντας το παιχνίδι και την πρόκριση.
Στην Πάτρα, η Κηφισιά μετά το Ψυχικό και τον Κόροιβο έμελλε να είναι η ομάδα που σταμάτησε την πορεία του Προμηθέα, τον οποίο νίκησε με 70-66, και προκρίθηκε στην οκτάδα της διοργάνωσης. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 18-13, με τον Χογκ με 7 πόντους να κρατάει την ομάδα των Βορείων προαστίων στο ματς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπέρασε με 21-23 στο 15, κλείνοντας το ημίχρονο με 28-37. Ο Χρυσικόπουλος με συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που κρατούσε το προβάδισμα για την Κηφισιά, γράφοντας με τρίποντο το 43-55 στο 29'. Ο Προμηθέας, προσπάθησε και σταδιακά ροκάνισε την διαφορά, φτάνοντας την στο 64-68, με τον Πέτροβιτς να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο στα 23''. Με το σκορ στο 66-69, ο Γκίκας με 1/2 βολές στα 13'' ήταν αυτός που σφράγισε την τελική επικράτηση της Κηφισιάς.
Δεκάλεπτα: 18-13, 28-37,45-55,66-70
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντιπ, Νοέας 3, Γιαννικόπουλος, Πέττας 9, Γερομιχαλός 8, Πέτροβιτς 6, Τσάμης 16 (1), Αλίχοντζιτς 8, Πάνος 11, Σκούφης 5 (1), Μαναβόπουλος
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μπρίτολ 4, Χατζηνικόλας 3 (1), Γκίκας 2, Πόποβιτς 6, Μαυροειδής 11, Κασελάκης 4, Χρυσικόπουλος 18 (2), Στίγκερς, Χογκ 22 (1), Σπυριδωνίδης
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΤΡΙΚΑΛΑ 82-67
Δεκάλεπτα: 19-11, 41-34(ημίχρονο), 54-56, 82-67
ΦΑΡΟΣ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3(1), Καράμπουλας 5, Μπατής 6(2), Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 15(2), Αγγελόπουλος 5(1), Κομποδιέτας 11(2), Κατούφας, Κακιούζης 10, Παπαμακάριος 15(4), Σκορδίλης 4.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Soko 6, Τσιλούλης, Τσιάρας 11(3), Καλογιαννίδης, Conger 16(2), Κουκουλάς 2, Vilhsalmsson 11(3), Robinson 9(1), Teague 12, Βαρυτιμιάδης.